Pyhäjärven kaupungin liikuntatoimi ja Emolahden leirintälue järjestivät viime perjantaina sup-lautailupäivän, jossa pääsi ilmaiseksi tutustumaan lajiin.
Stand up paddling eli sup-lautailu on kasvattanut suosiotaan Suomessa jo monen vuoden ajan. Viime perjantaina Emolahti Campingin uimarannalla oli mahdollista kokeilla kyseistä lajia, kun Satu Luukkonen Kalajoen Hiekkarsärkkien Surf Centeriltä oli opastamassa lautojen käyttöä.
– Koko perheen paras kesälaji, tiivistää Satu Luukkonen hymyillen sup-lautailun idean.
Sup-lautailun välineinä toimii lajille ominainen lauta ja mela. Lautailua voi tehdä istuen, polvillaan tai seisten.
– Aluksi suositellaankin istumaan, ketään ei pakoteta seisomaan heti ensimmäisellä kerralla, Luukkonen nauraa. Emolahden uimarannalla oli viime viikon perjantaina mahdollista kokeilla sup-lautailua yhteensä neljän tunnin ajan. Käytettävissä oli yhteensä 12 lautaa, joista isoimmalle mahtuu jopa kymmenen henkeä.
Kalajoen Surf Center on vuokrannut sup-lautoja jo 2011 vuodesta lähtien ja lajin suosio on noussut ja levinnyt huimasti.
– Olimme yksi ensimmäisistä lajin maahantuojista. Nythän tämä on levinnyt laajalti koko Suomeen, Luukkonen kertoo. Sup-lautailu on helppo laji aloittaa, eikä osaamiskynnys ole kovinkaan korkea.
– Lauta on hyvin vakaa ja se kestää hyvin painoa. Yhdelle peruslaudalle mahtuu aikuinen ja lapsi tai voi ottaa vaikka koiran mukaan lautailemaan.
Emolahdessa kokeilijoita kävi Luukkosen mukaan koko ajan.
– Suurin osa on ollut ensikertalaisia. Tosi hyvin on mennyt kaikilla, tuumaa Luukkonen.
– Ensimmäisellä kerralla oli vähän epävarma omasta osaamisesta, mutta toisella ja kolmannella kerralla sai jo varmuutta, huikkaa Pyhäjärven nuorisotoimen Marika Tavasti.
– Tätä lajia kannattaa kyllä ehdottomasti kokeilla, toteaa vielä Luukkonen.
Pauliina Estola