Kasvot toiminnan takana: ”Hallituksen tehtävänä on luoda mahdollisuuksia”

Täydenkuun Tanssit -festivaali kerää vuosittain Pyhäjärvelle merkittävän kattauksen kulttuuria ja tanssitaidetta. Festivaali on Pyhäsalmen Tanssi ry:n järjestämä kansainvälinen tapahtuma, jossa on mahdollista kokea tanssiteoksia, kursseja, luentoja ja keskustelutilaisuuksia läheltä ja kaukaa. Mutta ketkä seisovat yhdistyksen takana, ja mikä on hallitusten jäsenten rooli?

 

 

Kokemusta näyttelijänä, kontakteja teatterista

Kuka olet?

– Anna-Leena Sipilä, 55 v. Keravalta

Roolisi hallituksessa?

– Hallituksen jäsen

Miten päädyit hallitukseen?

– Minua pyydettiin ehdokkaaksi ja koska olin vain yhdessä luottamustehtävässä juuri silloin, ajattelin että minulla voisi aikaa tähän.

Mitä hallituksen jäsenet tekevät ja millaisia asioita käsittelette hallituksessa?

– Kaikkea Täydenkuun Tansseihin liittyvää käsittääkseni. Tulin hallitukseen mukaan vasta huhtikuun lopulla varapaikalta, joten en ole vielä paljon ehtinyt olla mukana.

Millaisia ideoita tuot toimintaan?

– Uskon, että pitkä kokemukseni freelance-näyttelijäkentällä ja monet kontaktini sekä tanssi-, että teatteripuolella auttavat minua ideoimaan kenties jotain uutta. Fyysinen ilmaisu on myös lähellä sydäntäni, joten opin tästä pestistä varmaan itsekin jotain.

Mikä ohjelmistossa vaikuttaa kiinnostavalta ja mitä aiot mennä katsomaan?

– Yritän tietysti nähdä mahdollisimman paljon esityksiä, koska olen uusi hallituksen jäsen. Erityisen kiinnostavilta vaikuttaa Gruppen Fyran ja Kauri Honkakosken Juhlat, Xuan Len Reflet, Alpo Aaltokosken uoma ja Compagnie Lingan Flow. Myös kasakoiden tanssit ja laulut vaikuttavat mahtavilta.

 

 

Ainakin Suurlavalle!

Kuka olet?

Kirsi Haapea, 62, Ruotanen

Roolisi hallituksessa?

– Tämä on uusi asia, en tiedä vielä.

Miten päädyit hallitukseen?

– Minua pyydettiin.

Mitä hallituksen jäsenet tekevät ja millaisia asioita käsittelette hallituksessa?

– En ole vielä osallistunut, mutta Whatsapp-ryhmän viesteistä päätellen eteen voi tulla monenlaista.

Millaisia ideoita tuot toimintaan?

– En vielä tiedä.

Mikä ohjelmistossa vaikuttaa kiinnostavalta ja mitä aiot mennä katsomaan?

– Aion mennä avajaispäivänä Suurlavan tapahtumaan. Muina päivinä on myös kiinnostavia esityksiä, joita haluan nähdä.

 

 

Yrittäjät ja festari lähemmäs toisiaan

Kuka olet?

Maarit Halonen, 35, Pyhäjärvi

Roolisi hallituksessa?

– Tavoitteeni on tuoda yrittäjiä ja tanssifestaria lähemmäksi toisiaan, jotta yrittäjät hyötyvät festarista ja festarit yrittäjistä.

Miten päädyit hallitukseen?

– Taina pyysi mukaan toimintaan ja tässä sitä ollaan. Kokoonnumme tarvittaessa niin talousasioiden kuin esimerkiksi kuulemaan markkinointisuunnitelmaa.

Mitä hallituksen jäsenet tekevät ja millaisia asioita käsittelette hallituksessa?

– Olen aika tuore kasvo hallituksessa, joten kokouksiakin on vähän vasta takana.

Mikä ohjelmistossa vaikuttaa kiinnostavalta ja mitä aiot mennä katsomaan?

– Tavoitteena ehtiä perehtymään mihin 6- ja 3-vuotiaiden kanssa voi osallistua. Viime vuonna pojat olivat torilla, aina kun jotain siellä tapahtui. Kävimme katsomassa myös Keskuskoululla yhden esityksen. Toivottavasti tänäkin vuonna ehdimme osallistua.

 

 

Ohjelmaa riittää tanssien parissa

Kuka olet?

– Olen Heli Liuska, opettaja Pyhäjärveltä.

Roolisi hallituksessa?

– Olen hallituksen jäsen.

Miten päädyit hallitukseen?

– Ruotoistenmäen Suvi kysyi halukkuuttani olla mukana Pyhäsalmen Tanssi ry:n toiminnassa. Hallituksen jäseneksi minut valittiin tänä keväänä.

Millaisia ideoita tuot toimintaan?

– Hallituksen jäsenyys on itselleni varsin tuore juttu, joten vielä en ole ehtinyt suuremmalti vaikuttaa toimintaan, vaan kevät on mennyt perehtyessä siihen. Mutta innolla ja mielenkiinnolla suuntaan tätä uutta haastetta kohti ja toivon voivani olla parhaan kykyni mukaan vahvistamassa ja kehittämässä Pyhäsalmen Tanssi ry:n tekemää työtä.

Mikä ohjelmistossa vaikuttaa kiinnostavalta ja mitä aiot mennä katsomaan?

– Ohjelma on tänäkin vuonna monipuolinen ja mielenkiintoinen. Erityisesti toivoisin pääseväni katsomaan Tanssiteatteri Rimpparemmin Kolmen näytöksen tragedian sekä Gruppen Fyran ja Kauri Honkakosken Juhlat. Lasteni kanssa suunnitelmissa on käydä katsomassa Auracon Missä olet, Köpelösti? Tänä vuonna toinen pojistani on myös osallistumassa yhdelle Täydenkuun tanssien kurssilla, joten viikolle riittää varmasti ohjelmaa tanssien merkeissä!

 

 

Hyvinvointi lähellä sydäntä

Kuka olet?

Olen Suvi Ruotoistenmäki, pyhäjärvinen paluumuuttaja. Asunut välillä muualla reilut 20 vuotta.

Roolisi hallituksessa?

– Tavallinen jäsen.

Miten päädyit hallitukseen?

– Uudet jäsenet valitaan varsinaisissa kokouksissa erovuorossa olevien tai eroavien hallituksen jäsenten tilalle.

– Minulta kysyttiin, olenko kiinnostunut hallituksessa työskentelystä, kun uusia jäsenehdokkaita etsittiin. Ja olin ja olen kyllä kiinnostunut. Sillä tavoin päädyin vuosi sitten toukokuussa mukaan.

Mitä hallituksen jäsenet tekevät ja millaisia asioita käsittelette hallituksessa?

– Hallituksen jäsenet käsittelee kokouksissa yhdistyksen toimintaan liittyviä asioita normaaliin yhdistystoiminnan tapaan. Asiat koskee yhdistyksen, Tanssiopiston ja festivaalin toimintaa. Lisäksi on esim. yhteisiä kehityskeskusteluja.

Millaisia ideoita tuot toimintaan?

– Innostun edelleen päivittäin siitä, että voin toimia ja työskennellä täällä maaseudulla. Yhteisöllinen toiminta ja luonnonläheisyys tuntuu arvokkaalta. Sydäntä lähellä on pienen kylän, yhteisön ja siinä toimivan yksilön hyvinvointi. Olen tanssialan ammattilainen, yrittäjä ja kyläaktiivi. Hallitustyön kautta annan oman osaamiseni, kokemukseni ja verkostoni yhdistyksen toimintaan.

Mikä ohjelmistossa vaikuttaa kiinnostavalta ja mitä aiot mennä katsomaan?

– Ohjelmisto ja kurssit on monipuolisia ja kiinnostavia. Jokaiselle katsojalle eri ikäryhmissä löytyy varmasti jotain. Useammasta esityksestä löytyy live muusiikki. Se on aina hyvä juttu. Kannattaa tutustua ohjelmaan! Menen katsomaan kaikki mitä töiltäni ehdin. Ari Nummisen, Gruppen Fyran ja Compagnie Lingan esitykset muun muassa.

 

 

Perustajajäsen ja puheenjohtaja

Kuka olet?

Olen Jukka Tikanmäki.

Roolisi hallituksessa?

– Olen hallituksen puheenjohtaja.  Rooli hallituksessa on ollut kehittää ja hankkia rahoitusta.

Miten päädyit hallitukseen?

– Olen yhdistyksen perustajajäsen ja olen luopunut välillä viideksi vuodeksi hallituksen jäsenyydestä.

Mitä hallituksen jäsenet tekevät ja millaisia asioita käsittelette hallituksessa?

– Joudumme vuosittain rakentamaan rahoituksen eri lähteistä. Isoin takapakki oli toissa vuonna, kun kaupungin valtuusto äänestyksen jälkeen pienensi tukeamme, jonka seurauksena myös opetusministeriön rahoitus pieneni. Olimme vuosittain hilanneet eri säätiöiden ja opetusministeriön tukea ylöspäin.

– Hallituksen tehtävänä on luoda mahdollisuuksia toiminnalle. Meillä yhdistyksessä on Tanssiopisto Uusikuu ja Täydenkuun Tanssit.  Tanssiopisto Uusikuu on opetusministeriön tukea saava taiteen perusopetusta antava oppilaitos. Molemmat ovat toimineet yli kolmekymmentä vuotta yhdistyksen alaisuudessa, ja toiminnan kehittyminen on mahdollistanut laajan valtion tuen saannin.

Millaisia ideoita tuot toimintaan?

– Tärkeimpänä tehtävänäni on löytää eri rahoitusmalleja tointaan.  Esimerkiksi täydenkuun tanssien taiteellinen puoli on kuulunut taiteellisen johtajan toimialaan.

Mikä ohjelmistossa vaikuttaa kiinnostavalta ja mitä aiot mennä katsomaan?

– Pyrin katsomaan kaikki esityksen, jos vain suinkin aikataulu antaa periksi. Meillä on runsaasti erilaisia ja mielenkiintoisia esityksiä. Hienojen esitysten myötä Pyhäjärvi nousee viikon aikana  näkyvästi esille valtakunnan lehdistössä.

 

 

Compagnie Xuan Le kiinnostaa

Kuka olet?

Anu Kuivaniemi, 29, Pyhäjärvi

Roolisi hallituksessa?

– Hallituksen jäsen.

Miten päädyit hallitukseen?

– Hyvinvointilautakunnan kautta.

Mitä hallituksen jäsenet tekevät ja millaisia asioita käsittelette hallituksessa?

– Ainakin Täydenkuun Tansseihin liittyviä asioita.

Millaisia ideoita tuot toimintaan?

– Olen vielä uusi toiminnassa, joten en ole ehtinyt vielä vaikuttamaan.

Mikä ohjelmistossa vaikuttaa kiinnostavalta ja mitä aiot mennä katsomaan?

– Pyrin päästä käymään katsomassa ainakin jonkun nykytanssia, balettia, rullaluistelua, sekä visuaalista taidetta sekoittavan Compagnie Xuan Le:n esityksen.

Lue myös