Piirinmestaruuksista hiihdettiin Honkavuorella

Honkavuorella kilpailtiin lauantaina aurinkoisessa pakkaskelissä Keski-Pohjanmaan piirinmestaruushiihtojen keskimatkat sekä KP-Cupin osakilpailu.

Edellisviikon lauantaina Reisjärvellä oli repäisty pm-sprintit ja sunnuntaina kisattu Haapajärvellä pm-viestit.

Pyhäjärvellä ladulle lähti lähes 150 hiihtäjää aina 10-vuotiaista 65-vuotiaisiin.

Mukana osanottajia oli Keski-Pohjanmaan piirin jäsenseurojen hiihtäjien ohella myös Keski-Suomesta, Etelä-Pohjanmaalta, Pirkanmaalta ja Pohjois-Savosta. Muiden alueiden hiihtäjiä oli otettu kisaan mukaan, koska tämänhetkinen lumitilanne ei mahdollista kaikkialla Suomessa lajin kilpailuita.

Pyhäjärveltä mukana oli tällä kertaa harvinaisen harvalukuinen hiihtäjäkatras – ainoastaan kuusi Pohdin edustajaa nähtiin ladulla.

Parhaan sijan paikallisista hiihtäjistä nappasi kolmanneksi M20-sarjassa sijoittunut Mitri Lerssi.

Jenna Rautiala oli N15-sarjan neljäs, viidenneksi sijoittuivat Scarlett Kopa N12-sarjassa ja Iiro Tervamäki M15-sarjassa.

Roni Kinnunen oli M18-sarjan kuudes ja Toivo Kuonanoja M12-sarjan kahdeksas.

Ossi Savolainen

Tulokset

Miehet 10 vuotta 2 km V

1) Ohto Järviluoma NivalUrh 8.24,8

2) Joonatan Jaatinen KalajJunkk 8.34,8

3) Atte Rautakoski KalajJunkk 8.42,1

4) Eemeli Aarnio HimangUrh 9.23,3

5) Arttu Huhtanen YlivKuul 9.24,2

6) Aatu Nybacka HaapKiil 9.32,1

7) Oliver Rahja KalajJunkk 9.43,6

8) Eino Kyösti HimangUrh 10.01,1

9) Aapo Ahola HaapKiil 10.12,5

10) Peetu Puputti KinnKinuskTeam 10.49,0

Naiset 10 vuotta 2 km V

1) Siru Koskela HalsToiv 7.50,4

2) Lilli Eerikäinen ReisjPilk 8.09,3

3) Ronja Aarnio HimangUrh 8.24,5

4) Ella Pesola KaustPohj-Veik 8.50,4

5) Ansa Kanala HalsToiv 9.04,2

6) Mona Vertanen KokkVeik 9.08,7

7) Sandra Tiitto HaapKiil 9.13,6

8) Alina Lidsle KokkVeik 9.27,3

9) Ninni Nybacka HaapKiil 9.43,2

10) Aada Kukkola SievSisu 10.34,4

11) Saana Puputti KinnKinuskTeam 11.02,9

12) Josefiina Kuivaniemi KinnKinuskTeam 11.12,2

Kilpailun ulkopuolella: Aino Myllylä KiurUrh 8.23,5, Emilia Siponen KiurUrh 8.32,6, Anna Siponen KiurUrh 8.35,1, Enni Pennanen KiurUrh 9.29,7.

Miehet 12 vuotta 3 km V

1) Oliver Lastikka KannUra 10.11,7

2) Onni Heiskanen NivalUrh 10.18,4

3) Leo Rautio NivalUrh 10.25,2

4) Ukko Järviluoma NivalUrh 10.38,6

5) Atte Huhtanen YlivKuul 10.44,1

6) Eetu Ahola HaapKiil 11.10,8

7) Paavo Kokkoniemi HaapKiil 11.31,3

8) Toivo Kuonanoja PyhäjPoht 11.33,8

9) Toivo Porvari KokkVeik 14.29,9

Kilpailun ulkopuolella: Miska Hokajärvi ViitViest 9.55,6, Aapo Aarniolehto JyväskHS 11.08,6.

Naiset 12 vuotta 3 km V

1) Laura Aho ReisjPilk 9.30,4

2) Alma Syrjä KinnKinuskTeam 10.03,3

3) Klaara Kivistö KalajJunkk 10.08,1

4) Emma Parkkila ReisjPilk 10.25,6

5) Scarlett Kopa PyhäjPoht 10.26,9

6) Aida Rajala KalajJunkk 10.28,5

7) Venla Nisula ReisjPilk 10.29,1

8) Laura Eerikäinen ReisjPilk 10.55,0

9) Jemina Eskola KannUra 11.07,7

10) Liina-Maija Hietala KaustPohj-Veik 11.11,6

11) Mette Kleemola KokkVeik 11.17,0

12) Lyyli Niinikoski KokkVeik 11.34,7

13) Iisa Savelainen HaapKiil 11.50,3

14) Mette Kanala HalsToiv 11.59,3

15) Meeri Rautaoja KokkVeik 12.05,9

16) Sanni Suomu KokkVeik 12.30,1

17) Iina Kiiskilä KokkVeik 13.08,3

Kilpailun ulkopuolella: Ida Hänninen SkiJyväsk 9.38,8, Iida Pennanen KiurUrh 11.18,0.

Miehet 13 vuotta 3 km V

1) Jani Tytärniemi HaapKiil 9.45,2

2) Teemu Simoinen HalsToiv 9.46,2

3) Aatu Paaso SievSisu 9.46,3

4) Santeri Kallio KokkVeik 9.50,7

5) Ilmari Kokkoniemi HaapKiil 10.00,5

6) Henri Junkkila KokkVeik 10.51,7

7) Elmeri Hietala KaustPohj-Veik 11.00,6

Kilpailun ulkopuolella: Kasper Kuorinki ÄänekHuim 9.25,9.

Naiset 13 vuotta 3 km V

1) Anna Heikkilä KokkVeik 8.59,9

2) Lotta Järvinen KokkVeik 9.11,0

3) Iiris Savelainen HaapKiil 9.39,8

4) Lotta Oja KalajJunkk 9.56,2

5) Helmi Jauhiainen ReisjPilk 11.20,9

Miehet 14 vuotta 5 km V

1) Oscar Rahja KalajJunkk 14.04,1

2) Matias Mutka KannUra 15.01,0

3) Tuukka Törnvall KalajJunkk 15.05,4

4) Tatu Syrjä KinnKinuskTeam 15.07,3

5) Juho Porvari KokkVeik 16.38,9

6) Veikka Virkkala SievSisu 17.42,9

Kilpailun ulkopuolella: Aatu Muhonen SeinHS 17.13,8.

Naiset 14 vuotta 3 km V

1) Meea Haikara ReisjPilk 8.56,2

2) Eveliina Keltamäki KokkVeik 10.12,4

3) Jasmiina Huuskonen ReisjPilk 10.25,7

4) Sofia Ruusunen HimangUrh 12.08,3

Miehet 15 vuotta 5 km V

1) Kaapo Paaso SievSisu 14.09,4

2) Anton Hannula AlavViri 14.23,5

3) Rasmus Huhtamäki PietHiiht 14.45,6

4) Oliver Dalhem KokkVeik 16.28,5

5) Iiro Tervamäki PyhäjPoht 19.15,4

Kilpailun ulkopuolella: Vilho Stenman UuraistUrh 14.06,6, Jere Perttu OulaistTaru 17.16,7.

Naiset 15 vuotta 5 km V

1) Peppi Leppälä ReisjPilk 14.18,3

2) Assi Hakala HimangUrh 15.33,0

3) Miina Koivisto SievSisu 15.43,8

4) Jenna Rautiala PyhäjPoht 15.58,3

5) Alissa Oja HimangUrh 16.22,7

6) Sara Kukkola SievSisu 16.33,2

Miehet 16 vuotta 6 km V

1) Jirka Oja KalajJunkk 15.51,5

2) Antti Huttunen AlavViri 17.04,8

3) Rasmus Remesaho ToholUrh 18.41,5

Naiset 16 vuotta 5 km V

1) Enni-Sofia Saari YlivKuul 15.13,1

2) Jenni Jaatinen KalajJunkk 16.14,7

3) Iida Rautio NivalUrh 16.47,6

Miehet 18 vuotta 9 km V

1) Miika Ylikulju TeamSkiers 22.56,6

2) Jarkko Reijonen YlivKuul 23.07,7

3) Miro Jylkkä YlivKuul 23.35,3

4) Jussi-Matti Rahja KalajJunkk 23.48,4

5) Roope Etelämäki ToholUrh 25.17,0

6) Roni Kinnunen PyhäjPoht 25.39,4

7) Jimi Leppälä YlivKuul 26.31,4

Naiset 18 vuotta 5 km V

1) Iina Koskela TeamSkiers 14.23,9

2) Iida Haukilahti VetelUrh 14.50,1

3) Alisa Vuollet KalajJunkk 15.29,4

4) Noora Alatalo AlavViri 16.45,7

5) Veera Vähäkangas YlivKuul 17.21,7

Kilpailun ulkopuolella: Sara Leppäsalmi KuorKärk 14.52,4.

Miehet 20 vuotta 12 km V

1) Aapo Taipale VetelUrh 30.09,2

2) Eetu Lakanen PerhKiri 33.09,8

3) Mitri Lerssi PyhäjPoht 33.30,5

4) Kristian Hakala HimangUrh 34.08,1

Naiset 20 vuotta 5 km V

1) Petra Alatalo AlavViri 16.42,5

Miehet 12 km V

1) Jouni Komu HaapKiil 29.58,5

2) Esa-Pekka Mustola YlivKuul 30.38,4

3) Tuomas Ranto TeamSkiers 31.18,9

4) Elias Valikainen KalajJunkk 31.30,2

Kilpailun ulkopuolella: Henri Jelonen JämsIlves 29.43,9, Eerik Puranen SaarPull 30.00,6, Onni Mäkelä KeurKisail 30.20,8, Pekka Karppanen SaarPull 31.01,6.

Naiset 5 km V

1) Roosa Juuska TeamSkiers 13.44,0

2) Elina Mäkitalo HimangUrh 14.01,9

3) Henna Rautiainen HimangUrh 14.42,8

4) Katriina Autti TeamSkiers 15.39,8

5) Emilia Pulkkinen HaapKiil 15.44,6

Kilpailun ulkopuolella: Jenni Raivio SkiJyväsk 14.17,6, Tiia Huuskonen SkiJyväsk 14.18,5.

Miehet 35 vuotta 12 km V

1) Kuisma Taipale VetelUrh 30.03,6

Kilpailun ulkopuolella: Jari Holm ViitViest 31.04,0, Jari Kuhno SaarPull 31.09,7, Markku Siponen KiurUrh 32.56,7, Jarmo Kuorinki ÄänekHuim 33.26,9.

Naiset 40 vuotta 5 km V

Kilpailun ulkopuolella: Anne Hyytiäinen SaarPull 15.46,3.

Miehet 45 vuotta 9 km V

1) Jari Kalliokoski VetelUrh 23.06,7

Naiset 45 vuotta 5 km V

Kilpailun ulkopuolella: Johanna Holm ViitViest 15.23,2

Miehet 50 vuotta 5 km V

1) Simo Törnvall KalajJunkk 13.16,5

Miehet 55 vuotta 5 km V

1) Kauko Himanka KalajJunkk 15.26,9

2) Heikki Roimas KälvTarm 15.32,3

3) Ari Puranen PietHiiht 17.01,5

Kilpailun ulkopuolella: Jari Mäkel KeurKisail 13.56,2.

Miehet 60 vuotta 5 km V

1) Juhani Kumpusalo NivalUrh 15.11,3

Kilpailun ulkopuolella: Jarmo Lautanen KyyjKyky 14.12,6.

Miehet 65 vuotta 5 km V

1) Juhani Jämsä ToholUrh 15.28,2

Kilpailun ulkopuolella: Tapio Nieminen VirtUrh 15.20,8.