Pyhäjärven koululaisten stipendit

Koulujen päättäjäisissä jaettiin stipendejä koululaisille. Alla lukion ja Salmen koulun stipendit.

Pyhäjärven lukio

Pyhäjärven lukion vuoden 2019 Riemuylioppilaiden stipendit ylioppilaille:

Rolle Ainasoja, Arttu Kokkonen, Tuomas Kärkkäinen, Ellanoora Lapinoja, Mio Piippo,

Hilla Torssonen ja Pyry Vanha-aho

Pyhäjärvi-Säätiön stipendit hyvästä opiskelumenestyksestä:

Pauliina Estola 1A, Kiia Hyyrönmäki 1A, Rosa Smed 1A, Venla Tölli 1A, Topi Halonen 2A, Helena Ruotsalainen 2A, Aino Ruuska 2A, Leevi Tikka 2A, Jarkko Laakso yo, Sonja Tienhaara yo, Ellanoora Lapinoja yo ja Jenna Rauha yo,

Ville Niemelän rahaston apuraha: Heini Aaltokoski yo, Riikka Hirvimäki yo ja Sonja Tienhaara yo

Pyhäjärven lukion stipendirahaston stipendit hyvästä opiskelumenestyksestä:

Jemina Lehto 1A, Pietari Linna 1A, Anette Ahola 2A, Siru Leskelä 2A ja Johanna Savolainen 2A

Bertta ja Albert Ruotoistenmäen rahaston stipendi maaseudun kehittämisestä kiinnostuneelle ja yhteiskunnallisesti aktiiviselle ylioppilaalle: Joona Lehto

Taitomajan SISU –stipendi opiskelijalle, joka on menestyksekkäästi selviytynyt ylioppilaaksi hyviä elämäntapoja noudattaen: Julia Miettinen

Pyhäjärven Syöpäkerhon stipendi kevään ylioppilaalle, jolla on hyvät elämäntavat,

ja joka on esimerkkinä muille: Henna Hyyrönmäki

Pyhäjärven Yrittäjät ry:n stipendit ylioppilaalle: Rolle Ainasoja

Lions Club Pyhäsalmen stipendit sisukkaille opiskelijoille: Malviina Kumpulainen 1A, Valtteri Niskanen 1A, Aapo Tikkanen 1A ja Vili Anttila 2A

Tarmo Rapon 50-vuotisrahaston stipendi opiskelijalle, joka omalla esimerkillisellä toiminnallaan edistää ystävällisyyttä, kaveruutta, toisen kunnioittamista ja keskinäistä suvaitsevaisuutta: Johannes Kangasharju 2A

Pohjola-Norden on kansalaisjärjestö, joka edistää pohjoismaista yhteistyötä ja tekee Pohjoismaita tunnetuksi Suomessa.

Pohjola-Nordenin kirjastipendi: Jenna Rauha yo

Sverigekontakt i Finland rf kirjastipendi: Sonja Tienhaara yo

Ruotsin opettajan Lilla My –kirjastipendi sinnikkäästä ruotsin opiskelusta:

Riikka Hirvimäki yo

Psykologian opettajan stipendit psykologian reaalikokeessa menestyneille ylioppilaille: Ellanoora Lapinoja ja Sonja Tienhaara

Pyhäjärven Sanomien vuosikerta kirjoittamisesta kiinnostuneelle ylioppilaalle:

Sonja Tienhaara

Kalevan lehtistipendi aktiivisesti aikaansa seuraavalle ylioppilaalle: Tuomas Kärkkäinen

Iisalmen Suomalainen Kirjakauppa Oy:n Finlandia kirjastipendi ylioppilaalle:

Ellanoora Lapinoja

Pyhäjärven lukion stipendit opiskelijakuntatoiminnasta: Pinja Kartimo 1A,

Iida Kauranen 1A, Emilia Kähärä 1A, Tero Pengerkoski 2A, Aino Ruuska 2A,

Leevi Tikka 2A, Emma Ahola 3A, Arttu Kokkonen 3A ja Joona Lehto 3A

Pyhäjärven lukion opiskelijakunnan Tsemppistipendit: Minttu Leväpelto 1A ja

Johanna Savolainen 2A

Pyhäjärven lukion opiskelijakunnan Poissaolottomuusstipendi: Aapo Tikkanen 1A

Pyhäjärven lukion opiskelijakunnan Hyvä tyyppi-stipendit: Pinja Kartimo 1A,

Aino Ruuska 2A ja Jarkko Laakso 3A

Pyhäjärven lukion opiskelijakunnan stipendit Talvikonsertissa esiintyneille bändiläisille: Pauliina Estola 1A, Helmi Paldanius 1A, Rosa Smed 1A, Suvi Kauranen 2A, Aino Ruuska 2A, Johanna Savolainen 2A, Emma Ahola 3A ja Maria Törölä 3A

Voimistelu- ja Urheiluseura Pyhäjärven Pohti ry:n stipendit ylioppilaille:

Rolle Ainasoja, Juho Kananen, Mio Piippo, Sami Sorvala ja Panu Varis

Lions Ladyt toteuttivat yhdessä Suomenselän Osuuspankin Pyhäjärven konttorin

kanssa Kahvila Karnevaalissa Ruusuadressikeräyksen kevään ylioppilaille.

Lions Ladyt lahjoittivat Ruusuadressikortit ja –kirjekuoret.

Suomenselän Osuuspankki lahjoitti todistuskansion jokaiselle ylioppilaalle.

STIPENDIEN LAHJOITTAJAT JA SAAJAT la 1.6.2019:

Salmen koulu

BERTTA JA ALBERT RUOTOISTENMÄEN RAHASTO

                      maaseutuelinkeinosta kiinnostunut  Jeremia Lapinoja 9X

                      matemaattisesti lahjakas  Ada Haapakangas 9Å

                      liikunnallisesti lahjakas  Veeti Huhtala 9X

PYHÄJÄRVI-SÄÄTIÖ/koulutyössä menestyneet

                      Jenna Kouvalainen 9X, Joonas Tikkanen 9X, Elise Finnilä 9Å,

                      Sofia Jääskeläinen 9Å ja Santra Mykkänen 9Å

SALMEN KOULUN STIPENDIRAHASTO/koulutyössä menestyneet

                      Enna Heinonen 9X, Mikko Kangas 9Å,

                      Suvi Kuosmanen 9Å ja Maria Ojala 9Å

SALMEN KOULU/koulutyössä menestynyt

                      Miia Haapapuro 9X

SALMEN KOULU/äidinkieli

                      Jemina Haataja 9X

LAURI JÄNTIN SÄÄTIÖ JA SUOMEN TIETOKIRJAILIJAT RY/

                      tietokirjastipendi  Joonas Tikkanen 9X

SALMEN KOULU/kuvataide

                      Miia Haapapuro 9X

SALMEN KOULU/koulunkäyntiään parantanut

                      Zakhar Labinskiy 8C

SALMEN KOULU/JOPO-stipendi

                      Juuso Palola 9J

SALMEN KOULU/paras posteri

                      Eveliina Koistinen 8C

PYHÄJÄRVEN SANOMAT/mielipidekirjoitus

                      Noora Kähärä 8D

KALEVA-lehti

                      Saulus Koivunen 9X

PYHÄSALMEN RAUTA-SPORT OY/tekninen työ

                      Jeremia Lapinoja 9X

PYHÄJÄRVEN MARTAT RY

kotitaloudenstipendi  Inka Ahola 9Å

käsityöstipendi  Jemina Haataja 9X

POHJOLA-NORDEN/ruotsin kieli

                      Jenna Kouvalainen 9X ja Sofia Jääskeläinen 9Å

Folktinget/ruotsin kieli

                      Juulia Pennanen 8C ja Saulus Koivunen 9X

LIONS CLUB PYHÄSALMI

                      Saulus Koivunen 9X ja Tiia Oravakangas 9Å

LIONS LADYT/SISU -stipendi

                      Anniina Aho 8D

PYHÄJÄRVEN YRITTÄJÄT RY

                      Rami Ainasoja 9X, Miro Hänninen 9X ja Roope Smed 9Å

SALMEN KOULUN OPPILASKUNNAN HALLITUS

                      Elisa Laitinen 9X, Joonas Tikkanen 9X,

                      Simo Nieminen 9Å ja Roope Smed 9Å

Valtakunnallinen matematiikkakilpailu 9. luokille/Suomenselän OP

1)                  Mikko Kangas 9Å

2)                  Pekka Kangas 9Å

3)                  Veeti Huhtala 9X

MLL/tukioppilaat

                      Miia Haapapuro 9X ja Emilia Tikka 9X

TARMO RAPON 50-VUOTISRAHASTOn stipendi

                      Emma Multala 8C

LÄHIMMÄISEN KAMMARI

                      Joni Kahelin 7F, Eveliina Koistinen 8C ja Aleksi Kuukasjärvi 8E

HARRASTESTIPENDIT

PYHÄJÄRVEN EV.LUT. SEURAKUNTA/nuorisotyö

                      Suvi Kuosmanen 9Å, Tiia Oravakangas 9Å ja Tuomas Ruuska 9Å

PYHÄSALMEN VPK RY

                      Juuso Qvick 9X, Santra Mykkänen 9Å ja Tuomas Ruuska 9Å

PYHÄJÄRVEN NUORISOTOIMI

                      Juuso Qvick 9X

Kuva Joonas Kärkkäinen