Pyhäjärven sydänyhdistys ry. muisti jäseniä kunniakirjoin

Suomen sydänliitto täyttää tänä vuonna 60 vuotta. Juhlan kunniaksi Pyhäjärven sydänyhdistys ry. muisti kunniakirjoin yhdistyksen pitkäaikaisia hallituksen jäseniä. Kunniakirjan saivat rahastonhoitajana ja sihteerin tehtävissä toiminut Maila Kuonanoja ja muun muassa yhdistyksen vammaisneuvoston edustajana ollut sekä Pohjois-Pohjanmaan sydänpiirin hallituksessa useita vuosia toiminut Veikko Ojala.
Kunniakirjat ojensivat yhdistyksen puheenjohtaja Maarit Oravakangas ja hallituksen jäsen Pentti Ahlholm.
Tilaisuudessa esitetty elokuva Sydäntemme tarina on Suomen Sydänliiton 60-vuotisjuhladokumentti, joka kertoo sydänsairauksien hoidon kehittymisestä, elämäntapamuutoksista sekä ravinnon merkityksestä 1950-luvulta tähän päivään.
Suomen Sydänliiton johdossa on tapahtunut joitakin muutoksia. Uutena puheenjohtajana Matti Uusituvan kolmen kolmivuotiskauden jälkeen aloittaa kansanedustaja Paula Risikko. Uutena pääsihteerinä Thor Jungmanin työtä jatkaa Tuija Brax.

MARJA MYLLYMÄKI

Kuvassa: Maila Kuonanoja (vas.), Veikko Ojala, Maarit Oravakangas ja Pentti Ahlholm.