Pyhäjärven kaupunginvaltuusto päätti tiistaina kaupunginhallituksen esityksen mukaisesti, että turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskusta ei tässä vaiheessa perusteta. Aiheesta pidettiin kansalaiskeskustelu, jossa ei otettu voimakkaasti kantaa puoleen tai toiseen. Kaupunginhallitus päätyi keskusteluissaan siihen, että Pyhäjärvellä ei nyt ole edellytyksiä ottaa maahantulijoita.
Myöhemmin tilanne voi muuttua. Pyhäjärvellä on tyhjiä asuntoja, mutta kaikkien asuntojen kunto ei välttämättä vastaa tarpeita. Sataa tai sataaviittäkymmentä ei pystytä asuttamaan tyydyttävästi.
Pyhäjärvi palaa asiaan siinä vaiheessa, kun tiedetään ketkä tulijoista saavat turvapaikan. Pyhäjärvelle haluttaisiin pakolaisstatuksen saaneita lapsiperheitä.