Viikon kysymys on gallup-tyyppinen viikottain vaihtuva kysymys, jonka vastaus julkaistaan aina seuraavan viikon lehdessä. Kyselyyn vastaajat voivat antaa myös kynän sauhuta kommentoimalla aihetta Sana on vapaa -kohtaan.
Toimituksella on oikeus lyhentää tai jättää julkaisematta viestejä. Muistetaan hyvät tavat viestien kirjoittamisessakin!
Huom! Tulokseksi hyväksytään vain yksi vastaus.
Artikkelikuva: Unsplash
Kuinka viime viikolla vastattiin:
Tarvittaisiinko keskustaan sähköautojen latauspaikkoja?
Näin vastasitte: Kyllä: 35 % | Ei 65 % (Vastauksia yhteensä 52)
Kyllä
“Ehdottomasti, ovat tulevaisuutta.”
“Tottakai! On matkailijoidenkin kohdalla parempi, jos myös Pyhiksen sykkeestä löytyy latauspaikka. Ihmiset, jotka tulevat keskustaan lataamaan autojaan, käyttävät myös keskustan palveluita. Ja palveluiden käyttäminen tuo rahaa meidän yrittäjille, joka taas kohentaa taloutta.”
“Ei varmaan haittais vaikka olisi. Ehkäpä lataajat asioisivat odotellessa paikallisissa yrityksissäkin keskustassa.”
“Sen verran on tavarankuljetuksia tai muita ohimatkaajia, että latauspiste olisi hyvä palvelu.”
“S-marketin pihassa olisi hyvä.”
“Sähköautot yleistyvät koko ajan.”
“Kauppakeskuslaturit olisi kova juttu.”
“Vuoteen 2030 mennessä suurteholatauspisteitä pitäisi olla 10000 kappaletta.”
Ei
“Enpä näe itse ainakaan tarvetta. Onhan niitä jo siellä missä eniten tarvitaan, eli 27 ja 4-tien risteyksessä. Paikalliset kuitenkin lataa kotonaan ja ulkopaikkakuntalaiset ei keskustaan eksy.”
“Sähköautot voi ladata muuallakin. Täällä parkkipaikat vaikeita ajettavia. Joka piha on liian pieni kävijämäärälle.”
“Emme omista sähköautoa niin ei.”
“Turhia kustannuksia kiinteistön omistajille.”
“Ei todellakaan tarvita. Ei pikkukylän asukit ajele sähköautoilla ikinä.”
“Ladatkoon kotona jokainen sähköautonsa, kun on kerran sellainen vara ostaakin.”
“Ei tarvi tulla tänne niiden sähköromujen kanssa.”
“Jos pitää laittaa, niin Lyhdyn ja entisen Siwan kiinteistön vieressä on tyhjää tilaa.”
“Kaupungintalolla ja kouluilla on kaikkien käyttöön tarkoitettu latauspisteet.”
